Ceļa locītavas kraniālās krusteniskās saites plīsums


 

SIA "Dzīvnieku veselības centrs"

direktors, galvenais veterinārārsts

Aigars Briņķis

 

Jaunums!!!

Ķirurģijas metode: Tibial tuberosity advancement (TTA) rapid.


Mūsu klīnikas veterinārārsti ir izgājuši starptautiskus kursus par salīdzinoši jaunas operāciju tehnikas izmantošanu pie ceļa locītavas kraniālo krustenisko saišu plīsuma gadījumiem. Šī metode saucas TTA Rapid. Šī metode ir kļuvusi ļoti populāra visā pasaulē tieši pēdējos gados, jo tā ir salīdzinoši viegli veicama, pielietojot speciālu aprīkojumu un implantus un pēc šīs metodes tiek novērota ātrāka dzīvnieku atlabšana un mazākas komplikācijas pēcoperācijas periodā. Šo metodi var kombinēt gan ar atvērtu ceļa locītavas ķirurģiju, gan ar artroskopisko operācijas metodi.

Metodei ir vairākas daļas:

 1. Diagnozes uzstādīšana, kad dzīvnieks tiek atvests pirmo reizi uz veterināro klīniku un veterinārārsts diagnosticē kraniālās krusteniskās saites plīsumu. To var uzstādīt dzīvniekam, uzmanīgi izmeklējot ceļa locītavu. Ja tiek konstatēta „šūplādes” kustība, tad diagnoze ir skaidra.
  Reizēm, pie daļējiem saišu plīsumiem vai arī meniska daļas savērpšanās, kad meniska atplīsusī daļa ieķīlējas starp ciskas un apakšciskas kaulu mēs nejūtam “šūplādes” kustību, bet ceļa locītava ir ļoti sāpīga pie izmeklēšanas un dzīvnieks neatsperas uz traumēto kāju.
  Visos gadījumos obligāti tiek veikta rentgenoloģiskā izmeklēšana ceļa locītavai, lai izslēgtu citas iespējamās slimības (kaulu lūzumus, audzējus utt.). Rentgenoloģiskās izmeklēšanas gaitā, mēs arī veicam speciālus mērījumus, kas palīdz izvēlēties vēlamā implanta lielumu.
 2. Pēc implanta piemeklēšanas, tiek nozīmēta operācijas diena, kad dzīvnieks no rīta netiek barots un tiek vests uz operāciju. Operācijas laikā tiek izmantota vispārējā inhalācijas narkoze un pretsāpju pretiekaisuma līdzekļi.

  Operācija sastāv no vairākiem etapiem:
 • dzīvnieka sagatavošana operācijai, kad tiek noskūts apmatojums, nodezinficēta kāja un dzīvnieks ir gatavs operācijai;
 • tiek atvērta ceļa locītava, iztīrītas plīsušās saites atliekas un tiek apskatīti mediālais un laterālais meniski. Ja meniski nav bojāti, tos neaiztiek. Ja novēro meniska bojājumus, tad, atkarībā no bojājuma lieluma un veida, tiek lemts vai menisks tiek tikai daļēji izņemts vai arī to ņem ārā pilnībā. 
  Svarīgi ir atcerēties, ka akūtu kraniālo krustenisko saišu plīsuma gadījumā menisks tiek bojāts salīdzinoši reti. Lietojot pretsāpju medikamentus un novilcinot operācijas laiku, mēs palielinām meniska bojājuma riskus. Mans ieteikums nevilcināties ar operāciju, jo novilcināta operācija var radīt sarežģījumus ar meniska bojājumiem un osteofītu veidošanos locītavas virsmās. Osteofīti ir normāla organisma aizsargreakcija, kuras rezultātā organisms ierobežo ceļa locītavas nenormālo brīvo kustību. Diemžēl osteofīti var radīt komplikācijas turpmākajā dzīvē, jo tie traumēts skrimslis uz kaulu virsmām, un kauli berzējās viens pret oru, kas ir ļoti sāpīgs process.
  Uzskates materiāls par krustenisko saišu anatomiju un bojājumiem šajā video:

 • pēc locītavas atbrīvošanas no bojātajiem audiem un tās aizšūšanas, mēs ķeramies klāt stilba kaulam. Tiek pārzāģēta stilba kaula šķautne un tajā tiek ievietots implants, kas maina locītavas stāvotnes leņķi, tādējādi samazinot ceļa locītavas brīvkustību. Pēc operācijas tiek aizšūti visi zemādas audi un āda.
  Uzskates materiāls par TTA rapid metodi šajā video:

 • Pēcoperācijas periods ir atkarīgs no bojājuma apjoma, vai ir traumēts un izņemts menisks vai nē. Ja meniska bojājumu nav, tad dzīšanas periods ar apmēram 1 – 2 mēnešiem, ja ir meniska bojājumi, tad šis laiks ir garāks.
  N.B. Dzīvniekiem atveseļošanās periodā ir jāierobežo kustības, tie nedrīkst lēkt, skriet un dauzīties ar citiem dzīvniekiem. Ādas brūces sadzīst 10 dienu laikā, bet kaula dzīšanas laiks ir vismaz 2 mēneši. Dzīvniekus ir jāvadā pie pavadas visu atveseļošanās laiku!

Daži mūsu pacienti:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Informācija ievietota 10.12.2016.

CENTRĀLĀ KLĪNIKA

 • Diennakts klīnika
 • Frīdriha Candera 4, Rīga LV-1046
 • Reģistratūras diennakts telefons: 67500494
  E-pasts: dvc@tl.lv

VALDEMĀRA KLĪNIKA

 • Krišjāņa Valdemāra 151a Rīga, LV-1013
 • Telefons/fakss: 67550400,
  E-pasts: dvc.valdemars@tl.lv

MĀRUPES KLĪNIKA

 • Daugavas iela 27, Mārupe, Mārupes novads, LV-2167
 • Telefons:27033038, 67934518
  E-pasts: dvc.marupe@tl.lv

PETCITY VIESTURDĀRZS KLĪNIKA

 • Pulkveža Brieža iela 31, Rīga
 • Telefons: 27776635,
  E-pasts: klinika.viesturdarzs@petcity.lv