KĀ SAGATAVOTIES SUŅA, KAĶA RADĪBĀM?

 

 

 

Veterinārārste Solvita Valaine

 

 

 

 

Kaķu reproduktīvā sistēma ir sezonāla. Tas nozīmē, ka grūsnība parasti noris gada siltajos mēnešos – no pavasara līdz rudenim. Parasti kaķiem hormonālais cikls sākas, kad dienas kļūst garākas. Meklēties var sākt jau 4 mēnešu vecumā. Pēc 7-8 gadu vecuma hormonālais cikls ir neregulārs un var rasties vairāk komplikāciju grūsnības laikā, tāpēc sākot no šī vecuma nebūtu ieteicams pārot.

 

Suņi meklējas parasti 1-2 reizes gadā katrus 6 - 8 mēnešus. Meklēties sāk no 6 mēneša vecuma.

 

Grūsnība suņiem, kaķiem  vidēji ilgst 64 dienas (56 - 69 dienas).

 

KĀ VAR ZINĀT, KA IESTĀJUSIES GRŪSNĪBA?

Grūsnības beigās dzīvnieks pieņemas svarā, vēders kļūst apaļāks, piena dziedzeri piebriest.  Precīzi var pateikt ultrasonogrāfija, sākot no 22.-25. dienas vai rentgens no 45.dienas. No 17.-25.dienas veterinārārsts var izpalpēt augļus, kas gan būs apgrūtināti resniem, muskuļotiem dzīvniekiem vai dzīvniekiem, kas sasprindzina vēderu.

 

KAS NEPIECIEŠAMS GRŪSNĪBAS LAIKĀ?

Kaķenei, kucei jābūt ideālā svarā un pilnvērtīgi barotai pirms grūsnības iestāšanas. Nepieciešams uzņemt papildus kalorijas un īpaši svarīgi tas ir zīdīšanas laikā. Ieteicams barot kaķēnu/kucēnu barību gan grūsnības beigu, gan zīdīšanas periodā.  Ja tiek barota pilnvērtīga barība, papildus vitamīni grūsnības laikā nav nepieciešami. Lai arī grūsnības laikā pieaug kalcija nepieciešamība, papildus kalcijs dzīvniekam nav jādod, jo tas radīs problēmas pēcdzemdību periodā – eklampsiju jeb hipokalcēmiju.


Nevakcinēt grūsnības laikā. Vakcināciju vajadzētu veikt pirms dzīvnieka pārošanas. Tas svarīgi, jo antivielas pret vakcinācijā iekļautajām slimībām, mazulis uzņems no pirmpiena un pasargās mazuli no šīm slimībām pirmajās dzīves nedēļās.

 

Mamma zarnu parazītus var nodot mazuļiem gan caur placentu, gan ar pienu.  Jāattārpo pirms pārošanas 2 reizes  ar 2 nedēļu starpību.

 

Sagatavot mīkstu, viegli  tīrāmu gultasvietu vietā, kur ir kluss un netraucē cilvēki un citi dzīvnieki. Lai arī ir sagatavota speciāla dzemdību vieta, kuce/kaķene var izvēlēties citu sev tīkamu vietu, kur dzemdēt. Šādā gadījumā nevajadzētu mammu ar mazuļiem pārvietot uz citu vietu, jo tas var radīt stresu un traucēt normālu dzemdību norisi vai pat nobiedēt mammu un viņa var atteikties no saviem mazuļiem. Ja telpa nav pietiekami silta, tad mammas tuvumā var novietot siltuma ierīces, piemēram, sildošu elektrisko paklāju vai pudeli ar siltu ūdeni. Sildelementus noteikti jāapklāj ar dvieli, segu, lai tiešs kontakts neradītu ādas apdegumus.

 

DZEMDĪBAS

Pirmajā dzemdību fāzē dažas stundas vai pat veselu dienu pirms dzemdību sākuma var novērot nemieru, trīcēšanu, pastiprinātu sevis apmazgāšanu, migas iekārtošanu, nemierīgu staigāšanu, elsošanu, vemšanu un ņaudēšanu.

Otrajā dzemdību fāzē, sākas kontrakcijas un dzimst mazuļi.

Trešajā dzemdību fāzē izdalās placenta. Placenta var izdalīties arī kucēnu dzimšanas laikā. Parasti viss metiens piedzimst 6 stundu laikā, mazuļi dzimst ar 30-60 minūšu intervālu. Dzemdību laikā mamma var ņemt pārtraukumu līdz pat 4 stundām līdz nākamā mazuļa piedzimšanai. Ja ir pagājušas vairāk nekā 4 stundas un ir zināms, ka ir vēl kucēni, jāmeklē veterinārārsta palīdzība.  Ja dzīvniekam ir stress vai tas tiek iztraucēts, dzemdības var tikt pārtrauktas un mazuļi var piedzimt nākamajā dienā.


Piedzimstot mazulim,  mamma pārplēš augļu apvalkus un laizot stimulē mazuļu elpošanu. Ja tas nenotiek, saimniekam jāpārplēš augļa apvalks, jāiztīra deguns un mute no lieka šķidruma un enerģiski jāmasē mazulis, lai sāktu elpot. Parasti mamma apēd daļu placentas un augļu apvalkus. Tā kā no tā nav nekāda labuma, tad, ja ir vēlme, apvalkus var izņemt no migas, lai dzīvnieks tos neēstu. Apvalki ir piestiprināti pie kaķēna, kucēna ar nabas saiti, tāpēc apvalkus nevajadzētu raut/vilkt, bet gan nosiet nabas saiti ar diegu un pārgriezt nabas saiti.  Dzemdību laikā lieki dzīvnieku netraucēt, bet noteikti ik pa brīdim pārbaudīt dzemdību norisi.

Ja kontrakcijas ilgst vairāk nekā 60 minūtes un tam neseko kaķēna piedzimšana, jāmekle veterinārārsta palīdzība, jo tas var liecināt par apgrūtinātām dzemdībām (mazulis iesprūdis dzemdību ceļos).

Grūsnības laikā asiņošana var nozīmēt abortu, tāpēc nekavējoties jādodas pie veterinārārsta.

Pēc dzemdībām var novērot izdalījumus no maksts līdz pat 3 nedēļām. Tie var būt melni, sarkani un sastāv galvenokārt no vecām asinīm.  Ja izdalījumi ir stipri asiņaini vai satur strutas, jākonsultējas ar veterinārārstu.

CENTRĀLĀ KLĪNIKA

 • Diennakts klīnika
 • Frīdriha Candera 4, Rīga LV-1046
 • Reģistratūras diennakts telefons: 67500494
  E-pasts: dvc@tl.lv

VALDEMĀRA KLĪNIKA

 • Krišjāņa Valdemāra 151a Rīga, LV-1013
 • Telefons/fakss: 67550400,
  E-pasts: dvc.valdemars@tl.lv

MĀRUPES KLĪNIKA

 • Daugavas iela 27, Mārupe, Mārupes novads, LV-2167
 • Telefons:27033038, 67934518
  E-pasts: dvc.marupe@tl.lv

PETCITY VIESTURDĀRZS KLĪNIKA

 • Pulkveža Brieža iela 31, Rīga
 • Telefons: 27776635,
  E-pasts: klinika.viesturdarzs@petcity.lv