Bērniņa ienākšana ģimenē - kā rīkoties ar mājdzīvniekiem?

 

 

 

Veterinārārste Solvita Valaine

 

 

 

Bērniņa parādīšanās ģimenē ir stress ne tikai jaunajiem vecākiem, bet arī mājdzīvniekam. Tāpēc svarīgi mājas mīluli sagatavot pirms bērna piedzimšanas. Nevajadzētu pilnībā ignorēt mājdzīvnieku. Pēc iespējas mazāk mainīt ikdienas gaitas – barošanas laiku, pastaigas. Klāt nākot jauniem pienākumiem un kļūstot aizņemtākiem, jāsagatavo mājdzīvnieku tam, ka mazāk laika tiks veltīts spēlēm, uzmanības apliecinājumiem. Ja mājdzīvniekam ir ciešas attiecības ar topošo māmiņu, būtu ieteicams jau laikus par viņu vairāk rūpes uzņemties kādam citam ģimenes loceklim, lai kaķis, suns nejustos atstumts no jaunās māmiņas puses.

 

Pirms bērna ienākšanas ģimenē sunim jāiemāca elementāras komandas kā „vietā” un jānorāda, kurš ir saimnieks mājās. Jāizlabo jebkura saimniekam nevēlama uzvedība, piemēram, lēkšana gultā vai lēkšana uz cilvēkiem. Tātad svarīgi jau iepriekš saimniekam saprast kādas robežas tiks noteiktas sunim vai kaķim, piemēram, vai atļaus nākt guļamistabā vai bērnistabā.

 

Iepazīstinot ar bērnu, sākumā var iedot paostīt kādu bērna apģērba gabalu vai autiņu. Tālāk iepazīšanās notiek sākumā no tāluma, pamazām ļaujot sunim, kaķim tuvoties bērnam.  Noteikti atalgot mājdzīvnieku par labu, mierīgu rīcību. Saimniekam arī jāsaglabā miers, jo dzīvnieks labi jūt satraukumu.

 

Suņa attiecības ar bērnu nav atkarīgas no suņa šķirnes, bet gan no tā, kurš ir galvenais ģimenē – suns vai saimnieks. Bērnu var sakost ne tikai šķietami agresīvas šķirnes kā rotveileri, bulterjeri, bet arī ‘’draudzīgās’’ šķirnes kā labradori un jauktas šķirnes suņi. Tāpēc nekad nevajadzētu atstāt suni un arī kaķi ar bērnu bez uzraudzības. Ir bijuši gadījumi, kad bērnu sakož  ēdināšanas reizē. Dzīvnieks var uzskatīt bērnu par konkurentu, tāpēc  īpašu uzmanību veltīt barošanas reizēm, lai izvairītos no situācijām, kad bērns aizskar dzīvnieka ēdienu.

 

Nav zināms kā kaķis, suns reaģēs uz bērnu, labs veids ir sākt ar lelli kā bērnu – izspēlēt kādas situācijas. Lai pieradinātu pie jaunām skaņām, var atskaņot bērna raudas (ieraksti pieejami internetā).

 

Neaizmirst vakcinēt un attārpot mājdzīvnieku pirms ģimenes pieauguma.

Lai izvairītos no skrāpējumiem, pieradināt apgriezt nagus, it īpaši kaķiem. Pieejamas arī nagu uzmavas kaķiem.

Mierīgāku dzīvnieku var padarīt arī sterilizācija/kastrācija.

CENTRĀLĀ KLĪNIKA

 • Diennakts klīnika
 • Frīdriha Candera 4, Rīga LV-1046
 • Reģistratūras diennakts telefons: 67500494
  E-pasts: dvc@tl.lv

VALDEMĀRA KLĪNIKA

 • Krišjāņa Valdemāra 151a Rīga, LV-1013
 • Telefons/fakss: 67550400,
  E-pasts: dvc.valdemars@tl.lv

MĀRUPES KLĪNIKA

 • Daugavas iela 27, Mārupe, Mārupes novads, LV-2167
 • Telefons:27033038, 67934518
  E-pasts: dvc.marupe@tl.lv

PETCITY VIESTURDĀRZS KLĪNIKA

 • Pulkveža Brieža iela 31, Rīga
 • Telefons: 27776635,
  E-pasts: klinika.viesturdarzs@petcity.lv