Laparoskopiskā sterilizācija: Drošāka alternatīva tradicionālai sterilizācijai

 

 

 

SIA "Dzīvnieku veselības centrs"

galvenais veterinārārsts Aigars Briņķis

 LAPAROSKOPISKĀ ĶIRURĢIJA

Zem šī nosaukuma mēs saprotam: minimāli invazīvā ķirurģija, endoskopiskā ķirurģija, video ķirurģija un „ķirurģija caur atslēgas caurumu” (keyhole surgery).

Operējot laparoskopiski dzīvnieks tiek sterilizēts caur diviem 5 mm līdz 10 mm nelieliem griezieniem vēdera sienā, pretstatā tradicionālai ķirurģijai, kur grieziens var sasniegt, atkarībā no dzīvnieka lieluma, līdz pat 10 cm.

 

LAPAROSKOPISKĀS ĶIRURĢIJAS PRIEKŠROCĪBAS

Operējot ar endoskopu veterinārārsts strādā kā zem mikroskopa, kas ļauj labāk vizualizēt vēdera dobuma orgānus un īpaši operācijas vietu, tās ir priekšrocības veterinārārstam.

Kādas ir operējamo dzīvnieku priekšrocības salīdzinot ar tradicionālo sterilizāciju:

 • mazāks stress un traumatizācija;
 • dramatiski samazinās pēcoperācijas sāpes (līdz pat 65 % mazākas sāpes);
 • mazāks grieziens;
 • samazinās inficēšanās, iekaisuma iespējas;
 • iekšēji netiek lietoti uzsūcošie materiāli, kas var izraisīt organisma atbildes reakciju;
 • retākas komplikāciju iespējas.Laparoskopiski tiek veiktas divu veidu sterilizācijas operācijas:

 1. ovarioektomija (OVE) jeb olnīcu izņemšana, šo metodi iesaka veikt dzīvniekiem līdz pirmai meklēšanās reizei un arī pieaugušiem, nedzemdējušiem dzīvniekiem bez vizuālām izmaiņām dzemdē. Šī metode ir mazāk traumatiska, jo netiek traumēti lielie dzemdi apasiņojošie asinsvadi un netiek lietotas ligatūras nosienot dzemdes kaklu. Tādējādi tiek mazināts traumatisma risks un mazināts risks urēteru (urīnvadu) traumatizācijai;
 2. ovariohisteroektomija (OVH) jeb olnīcu un dzemdes izņemšana, šī metode tiek ieteikta dzīvniekiem, kas ir jau vairākas reizes dzemdējuši un ir ar vizuālām izmaiņām dzemdē.

 

VAI IR DROŠI NEIZŅEMT DZEMDI?

Jā, tas ir droši.

 

KĀPĒC MĒS IZŅEMAM TIKAI OLNĪCAS?

Tās atbild par:

 1. olšūnu veidošanos;
 2. ovulāciju;
 3. kontrolē meklēšanās ciklu;
 4. sūta informāciju uz dzemdi, paliekot dzīvniekam grūsnam.


Ja nav olnīcu, tad nav meklēšanās, nav dzemdes atbildes reakcijas uz ovulāciju, dzemde nemainās un nepalielinās.

Joprojām ir daudz veterinārārstu, kuri satrauc dzīvnieku īpašniekus par dzemdes inficēšanās iespējām un dzemdes audzēju riskiem, neveicot dzemdes izņemšanu operācijas laikā. (Es arī tā agrāk domāju!!!)

Utrehtas Universitātē (Nīderlandē) ir veikts apjomīgs pētījums, kura laikā tika salīdzināti dzīvnieki vairāku gadu garumā pēc OVE un OVH operācijām un 2006. gadā tika publicēts raksts žurnālā - Veterinary surgery, kurā netika konstatētas būtiskas atšķirības šajās operāciju metodēs. Tad kāpēc mums ir jātraumē lieki audi, radot lielākas sāpes un nevajaddzīgu stresu dzīvniekam? Īsalicīgās pēcoperāciju komplikācijas bija retākas pie laporaskopiskās OVE. Komplikācijas, kas tiek saistītas ar izmaiņām ilgākā laika posmā – urīna nesaturēšana, hroniskas urīnceļu infekcijas, dzemdes kakla piometra, saglabājās nemainīgas. Iespēja saslimt ar dzemdes vēzi ir ļoti zema, t.i. (0.003%) no operēto dzīvnieku skaita.

Diemžēl Latvijā ir tikai dažas klīnikas, kurās veic šāda veida operācijas. Tas vairāk ir sasitīts ar endoskopiskās aparatūras dārdzību un ieguldījumiem veterinārārstu apmācībā, nevis nevēlēšanos veikt šāda veida manipulācijas. Endoskopiskā ķirurģija ir plaši izplatīta humānajā medicīnā un tai tiek paredzēta arī liela nākotne veterinārmedicīnā.

Veterinārārsti, kuri cenšas ieviest jaunas ārstniecības un operāciju metodes savās praksēs, strādā jūsu mīluļu labā! Tie ir veterinārārsti, kas grib mācīties jaunas un progresīvas lietas, tā ir veterinārmedicīnas nākotne.

 

VAI LAPAROSKOPISKĀ STERILIZĀCIJA IR DĀRGĀKA PAR TRADICIONĀLO METODI?

Jā, laporoskopiskā metode ir dārgāka apmēram par 50 % salīdzinoši ar tradicionālo metodi, jo šiet ir nepieciešama speciāla aparatūra un pieredzejis veterinārārsts – ķirurgs un ķirurga asistents,  kas veic šo manipulāciju.

 

Lai mums visiem veicas! • Endoskopiskā sterilizēšana suņiem un kaķiem

 • KUCES STERILIZĀCIJA AR ENDOSKOPISKO LAPAROSKOPIJAS METODI 1.SĒRIJA

 • Kuces sterilizācija ar endoskopisko laparoskopijas metodi 2.sērija

CENTRĀLĀ KLĪNIKA

 • Diennakts klīnika
 • Frīdriha Candera 4, Rīga LV-1046
 • Reģistratūras diennakts telefons: 67500494
  E-pasts: dvc@tl.lv

VALDEMĀRA KLĪNIKA

 • Krišjāņa Valdemāra 151a Rīga, LV-1013
 • Telefons/fakss: 67550400,
  E-pasts: dvc.valdemars@tl.lv

MĀRUPES KLĪNIKA

 • Daugavas iela 27, Mārupe, Mārupes novads, LV-2167
 • Telefons:27033038, 67934518
  E-pasts: dvc.marupe@tl.lv

PETCITY VIESTURDĀRZS KLĪNIKA

 • Pulkveža Brieža iela 31, Rīga
 • Telefons: 27776635,
  E-pasts: klinika.viesturdarzs@petcity.lv