KAULU LŪZUMU ĀRSTĒŠANA

 

 

 

SIA "Dzīvnieku veselības centrs"

veterinārārste - konsultante Liene Dindone

 

 

 

Kaulu lūzumi suņiem un kaķiem var rasties vairāku iemeslu dēļ. Bieži tas notiek ciešot ceļu satiksmes negadījumā, krītot no augstuma; kaķiem – pēc cita dzīvnieka uzbrukuma.
Sevišķi uzmanīgi jābūt ar mazo šķirņu suņiem, kuriem kauli ir ļoti tievi un trausli. Pat kritiens no salīdzinoši neliela augstuma var izraisīt lūzumu.

 

VAI MANAM DZĪVNIEKAM IR KAULU LŪZUMS?

Par kaulu lūzumu var liecināt sāpju vai diskomforta izrādīšana – neliek kāju pie zemes, smilkstēšana vai pat redzama kaula daļa vaļēja lūzuma gadījumā.

 

KĀ ĀRSTĒ LŪZUMUS?

Dzīvniekiem lūzumi var būt daudz smagāki un sarežģītāki, un grūtāk ārstējami nekā cilvēkiem. Visbiežāk suņu un kaķu kaulu lūzums ārstē ķirurģiski.

 

Ģipši un šinas ir grūti uzliekami un tie krīt nost, jo kājas ir īpatnējos leņķos. Aktīvam dzīvniekam ir gandrīz neiespējami nodrošināt to, lai ģipsis būtu tīrs un sauss visu laiku. Kā arī zem ģipša var veidoties ādas nobrāzumi, traucēta asinsrite un čūlas. Suņi grauž apsējus un ģipšus. Šo iemeslu dēļ tie nav labs risinājums lūzuma fiksācijai dzīvniekam.

 

Viens no vislabākajiem kaulu lūzumu ārstēšanas veidiem ir ārējā fiksācija. Šo tehniku DVC ķirurgi un neirologi, Dr. Miervaldis Kļaviņš un Dr. Aigars Briņķis, ir attīstījuši augstā līmenī.

 

PIRMAIS GADĪJUMS

Toj - terjers izleca no saimnieka rokām. Rezultātā lauzti divi kauli priekškājā.

 

Dr. Kļaviņš un Dr. Briņķis veic ārējo fiksāciju - lauztos kaulus fiksē ne tikai ar stieņiem, kas kaulus satur kopā, bet arī uzliekot speciālu fiksācijas materiālu - akrilu, lai savienojums būtu stingrs un nekustētos. Šī fiksācijas metode ir lieliska vairāku iemeslu dēļ:

 • dzīvnieks var sākt staigāt uzreiz pēc operācijas;
 • brūce ir redzama un viegli kopjama;
 • fiksators ir viegls.

 

Īpaši jāizceļ tas, ka Dr. Kļaviņš ir izstrādājis veiksmīgu tehniku, jo viņš spēj ar rentgena un labi attīstītas taustes palīdzību ievietot stieņus bez audu pārgriešanas virs lūzuma vietas. Šis ir svarīgi audu dzīšanas procesam. Jo mazāk tiek ķirurģiski traumēti audi, jo ātrāk tie dzīst.

Ja kaulu saliek no iekšpuses uzliekot plāksni, tad kauls tiek notīrīts. Audiem un kaulam tiek nogriezti svarīgi asinsvadi un kaulu plēve, kas kaulu baro. Kauls ātrāk dzīst, ja to operācijas laikā minimāli traumē. Dr. Kļaviņš spēj labi fiksēt pat vismazākos kauliņus bez liekas iejaukšanās.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

OTRAIS GADĪJUMS

Liels suns ar sarežģītu lūzumu.
Te ir komplikācijas, jo ir liela trauma no ievainojuma. Pirmkārt, dzīvnieks ir ar lielu svaru, kas nozīmē, ka var viegli fiksatoru sabojāt lecot vai skrienot. Otrkārt, te ir brūce, kas ir jānovēro, lai tā dzīst un nerodas infekcija. Brūce ir arī jāapstrādā. Ģipsis šeit noteikti nederētu kā risinājums.
Dr. Kļaviņš un Dr. Briņķis atkal izmanto ārējās fiksācijas metodi. Šajā gadījumā ir jāatver brūce, lai saliktu kauliņus kopā. Labāk ir kaulus neattīrīt no apkārtējiem audiem, lai nebojātu kaulu plēvi. Uzmanīgi jāsaliek gabaliņi viens otram blakus bez liekas traumatizācijas. Pēc tam jāuzliek ārējā fiksācija. Tāpat kā arhitektūrā ēkai ir svarīga laba struktūra, stieņiem jābūt pietiekami stingriem, lai tie nesalocītos no svara un noturētu kaulus bez kustības.

 

PĒCOPERĀCIJAS APRŪPE

Fiksatorus atstāj apmēram 8-10 nedēļas. Šajā periodā dzīvniekam ir jāierobežo kustības. Jānodrošina īsas pastaigas pie pavadas.
Pēc tam veic atkārtotu rentgenu, lai novērtētu dzīšanas procesu. Kad kauls ir sadzijis, fiksatoru ņem nost.

Fiksatori ir dārgi - maksa ir apmēram 300 eiro (atkarīgs no izmēra). Šo summu saimniekam atdodam, kad fiksators tiek noņemts.

Lūdzu zvaniet mums, ja ir kādi jautājumi, tālrunis: 67500494.

Mūsu ortopēdijas speciālisti:  Dr. Miervaldis Kļaviņš un Dr. Aigars Briņķis.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 • Pipara sāgas noslēgums - laimīgas beigas!

 • Kā Pipars atkal staigāt spēj!

CENTRĀLĀ KLĪNIKA

 • Diennakts klīnika
 • Frīdriha Candera 4, Rīga LV-1046
 • Reģistratūras diennakts telefons: 67500494
  E-pasts: dvc@tl.lv

VALDEMĀRA KLĪNIKA

 • Krišjāņa Valdemāra 151a Rīga, LV-1013
 • Telefons/fakss: 67550400,
  E-pasts: dvc.valdemars@tl.lv

MĀRUPES KLĪNIKA

 • Daugavas iela 27, Mārupe, Mārupes novads, LV-2167
 • Telefons:27033038, 67934518
  E-pasts: dvc.marupe@tl.lv

PETCITY VIESTURDĀRZS KLĪNIKA

 • Pulkveža Brieža iela 31, Rīga
 • Telefons: 27776635,
  E-pasts: klinika.viesturdarzs@petcity.lv