Piometra kaķiem un suņiem

 

 

 

SIA "Dzīvnieku veselības centrs"

veterinārārste Marina Hitrova

 

 

KAS IR PIOMETRA?

Piometra (pyo – strutas, metra – dzemde) – tas ir dzemdes iekaisums, kuru raksturo strutu sakrāšanās dzemdes dobumā.

Ar to var saslimt nesterilizētas kuces, kaķenes, truši, seski, žurkas, jūras cūciņas un pat sievietes (ļoti, ļoti reti un citu iemeslu dēļ nekā dzīvnieki). Kā arī iespējams novērot tā saucamo "stumbra piometru" sterilizētiem dzīvniekiem ar paliekošo olnīcu audu sindromu (tas rodas, ja sterilizācijas laikā paliek daļa olnīcas vai tikai dažas olnīcas šūnas, kā rezultātā atjaunojas dzimumcikli) vai, ja sterilizētiem dzīvniekiem tiek doti progesterona preparāti.

 

 

 

KĀPĒC VEIDOJAS PIOMETRA?

Piometras veidošanās iemesli ir vairāki.

Pirmkārt, dzimumhormonu ietekme uz dzemdi (progesterons un estrogēni).

Otrkārt, infekcija dzemdē un organisma pretošanās spēju samazināšanās.

Lai labāk saprastu slimības iemeslus, apskatīsim kuces un kaķenes dzimumciklus.

 

KUCĒM DZIMUMCIKLU VEIDO TRĪS PERIODI:

 1. Meklēšanās – dzīvnieka seksuālās aktivitātes periods, kad var novērot vulvas pietūkumu, asiņainus izdalījumus un atbilstošas uzvedības izmaiņas. Meklēšanos kucēm nedrīkst jaukt ar menustrācijām sievietēm, jo pēc būtības tie ir pilnīgi atšķirīgi procesi. Meklēšanos var iedalīt 2 fāzēs:
  • proestrus – notiek folikulu nobriešana olnīcās. Folikuli - tie ir pūslīši, kuros katrā ir pa vienai olšūnai. Šajā periodā folikuli kļūst lielāki un sintezē lielu estrogēnu hormonu daudzumu, kas savukārt izraisa vulvas pietūkumu, asiņainus izdalījumus, uzvedības izmaiņas un padara kuci pievilcīgu suņu tēviņiem;
  • estrus – otrs meklēšanās etaps, kuru raksturo estrogēnu hormonu līmeņa pazemināšanās un progesterona līmeņa paaugstināšanās. Suņi ir unikāli ar to, ka viņu folikuli sāk sintezēt progesteronu jau pirms ovulācijas. Citām sugām progesterons izdalās tikai gadījumā, ja ovulācija ir notikusi. Progesterona līmenis turpina paaugstināties, kamēr sasniedz konkrētu līmeni, pie kura notiek ovulācija – folikuls pārplīst un olšūna nokļūst vēdera dobumā, kur uzreiz nonāk olvados un lēnām turpina kustību uz dzemdes dobumu. 5 dienas pēc ovulācijas dzemdes kakls aizveras, neapaugļotās olšūnas iet bojā un meklēšanās beidzas.
 2. Sākas otrais dzimumcikla periods – metestrus jeb diestrus. Diestrus ir periods pēc meklēšanās beigām. Tas ilgst 2 mēnešus un ir ļoti īpašs laiks, jo mātītes, neatkarīgi no tā, vai ir iestājusies grūsnība, vai nē, visu šo laiku atrodas progesterona ietekmē. Tas nozīmē, ka dzimumhormonu ziņā nav atšķirību starp grūsnām un negrūsnām kucēm. Tas atšķir suņus no citām sugām. Pēc tam iestājas miera periods – anestrus.
 3. Anestrus – tā ir pēdējā un visilgākā dzimumcikla fāze. Šajā periodā notiek dzemdes atjaunošanās, dzemdes izmēri samazinās, dzimumhormoni – progesterons un estrogēni atrodas bazālajā – pašā zemākajā līmenī. Periods ilgst kā minimums 4 mēnešus. Tie dzīvnieki, kuriem tas ir īsāks, bieži ir neauglīgi. Pēc anestrus fāzes dzimumcikls sākas no jauna.

 

KAĶENES DZIMUMCIKLS

Kaķenes (un arī seski) ir sezonāli poliestrāli dzīvnieki – tas nozīmē, ka viņu dzimumcikli atkārtojas vairākas reizes visas vairošanās sezonas laikā. Taču, atšķirībā no kucēm, meklēšanās laikā viņu olnīcas izstrādā tikai vienu hormonu veidu – estrogēnu. Šiem dzīvniekiem ir inducēta ovulācija – tas nozīmē, ka ovulācija nenotiek pati no sevis. To var izraisīt pārošanās ar runci, citi ārēji faktori vai medikamenti. Progesterons sāk izdalīties no olnīcām tikai pēc ovulācijas, un būs paaugstināts grūsnības laikā un viltus grūsnības laikā. Viltus grūsnība kaķenēm raksturojas ar paaugstinātu progesterona līmeni un var attīstīties pēc spontānās ovulācijas un, ja pēc pārošanas neiestājas apaugļošana. Viltus grūsnības gadījumā intervāls starp meklēšanās reizēm pagarinās vismaz līdz 45 dienām.

 

KĀPĒC HORMONI IR TIK SVARĪGI UN KĀDA IR PROGESTERONA NOZĪME?

Progesterons ir grūsnības hormons kā dzīvniekiem tā cilvēkiem. Tas ietekmē visu organismu kopumā, bet pirmām kārtām dzimumorgānu sistēmu.

 1. Progesterons izraisa dzemdes palielināšanos – dzemdes endometrija hiperplāziju. Endometrijs – tas ir iekšējais dzemdes slānis, kurā atrodas endometrija dziedzeri un šie dziedzeri izdala „dzemdes pienu" – embriotrofu, kas nepieciešams embriju barošanai līdz to implantācijai endometrijā.
 2. Progesterons stimulē endometrija dziedzeru hiperplāziju, tie izstiepjas, pārpildās un kļūs līdzīgi pūslīšiem.
 3. Pastiprinās dzemdes piena izstrādāšanās, kas nepieciešams embrijiem, taču tas ir arī lieliska vide mikrobiem.
 4. Dzemdes kakls aizveras.
 5. Dzemdes muskulatūra zaudē spēju sarauties (kustēties).
 6. Dzemdes aizsargspējas (imunitāte) samazinās, tas nepieciešams embriju implantācijai, tomēr arī atvieglo mikrobu iekļūšanu un attīstību dzemdē.
 7. Progesterona ietekmē notiek piena dziedzeru hiperplāzija – tāpēc pēc meklēšanās kucēm var novērot piena dziedzeru palielināšanos.

Ar katru nākamo dzimumciklu hormonu ietekme uz dzemdi summējas, un pieaugušiem un gados vecākiem dzīvniekiem dzemdē notiek neatgriezeniskas izmaiņas.

 

KĀDA IR ESTROGĒNU IETEKME UZ SLIMĪBAS ATTĪSTĪBU?

Estrogēnie hormoni ievērojami palielina progesterona receptoru skaitu dzemdē – tātad palielina progesterona ietekmi uz dzemdi.

Ļoti bīstami gadījumi ir tad, ja organismā vienlaicīgi ir palielināts gan estrogēnu, gan progesterona līmenis. Tā notiek, ja dzīvniekam ir hormonāli traucējumi, piemēram cistas vai audzēji olnīcās, kā arī nepareizi lietojot kontracepcijas preparātus. Pie tam, daži medikamenti vienlaicīgi satur gan estrogēnu, gan progesteronu, kas var būt piometras cēlonis.

 

INFEKCIJA KĀ PIOMETRAS CĒLONIS

Maksts nav sterila vide, tas nozīmē, ka tajā vienmēr ir baktērijas; īpaši daudz to ir meklēšanās laikā. Kad kuce meklējas, dzemdes kakls atveras un baktērijas nonāk dzemdes dobumā. Un tas ir absolūti normāli. Pēc meklēšanās beigām dzemdes kakls aizveras un dzemdei vajadzētu attīrīties no baktērijām. Ja kaut kāda iemesla dēļ šis process ir traucēts, piemēram, spēcīgas izmaiņas dzemdē sakarā ar hormonāliem traucējumiem vai mikrobu ir ļoti daudz un tie ir patogēni (spēj izraisīt slimību), dzemdē sākas infekcija un var attīstīties piometra. Visbiežāk tās ir fekāli – perianālās baktērijas:

 • 70 % gadījumos - E.coli;
 • Streptococcus spp.;
 • Staphylococcus spp.;
 • Klebsiella;
 • Proteus;
 • Pseudomona;
 • Mycoplasma u.c.

Tātad, dzimumhormoniem ir milzīga loma slimības attīstībā, jo tie rada labvēlīgus apstākļus mikrobu dzīvotspējai dzemdē.

 

KĀ IZPAUŽAS PIOMETRA?
Visbiežāk kādu laiku pēc meklēšanās (metesturs periodā):

 • kuces saimnieki var dzīvniekam novērot vispārēju vājumu;
 • bieži vien suns sāk daudz dzert un daudz čurāt;
 • var pazust apetīte;
 • var būt sāpes vēdera lejasdaļā;
 • reti tiek novērota paaugstināta ķermeņa temperatūra;
 • var būt pazemināta temperatūra;
 • ja ir atvērta piometra (ja ir atvērts dzemdes kakls), var novērot spēcīgus asiņainus vai strutainus izdalījumus no ārējiem dzimumorgāniem;
 • ja ir slēgta piometra, izdalījumus nenovēro, tie uzkrājas dzemdes dobumā;
 • asins analīzēs ir redzama stipra iekaisuma aina – ļoti paaugstināts leikocītu skaits un tā saucamā "leikocitārās formulas novirze pa kreisi";
 • var attīstīties nieru mazspēja;
 • toksisks hepatīts;
 • peritonīts, dzemdes plīsums;
 • sepse.

 

PIOMETRA IR DZĪVĪBAI BĪSTAMA SLIMĪBA! JA TO LAICĪGI NEĀRSTĒT, DZĪVNIEKS IET BOJĀ!

 

KĀ UZSTĀDĪT DIAGNOZI?
Ir nepieciešama veterinārārsta konsultācija, kuras laikā dzīvnieks tiks rūpīgi izmeklēts, saimnieks tiks iztaujāts – tiks ievākta anamnēze, dzīvniekam paņems asins analīzes un veiks papildus izmeklējumus.

 • Dzemdes un olnīcu ultrasonogrāfiska izmeklēšana ir piometras diagnostikas zelta standarts. Šādi izmeklējot, iespējams skaidri redzēt dzemdes stāvokli un tās izmēru. Ja ir piometra, dzemde ir palielināta un tās dobumā var redzēt sakrājušos šķidrumu.
 • Diagnostika ar rentgenu ir sarežģīta un nav tik precīza.
 • Agrāk piometru mēģināja diagnosticēt ar tausti – centās konstatēt, vai dzemde ir palielināta. Mūsdienās to neiesaka darīt, jo piometras laikā dzemde var viegli plīst un strutainais saturs nokļūt vēdera dobumā.

 

 

 

KĀ ARSTĒT PIOMETRU?
Zelta standarts – ķirurģiska operācija, kuras laikā tiek atvērts vēdera dobums un tiek izņemta gan dzemde, gan olnīcas. Dzīvnieks noteikti saņem infūzijas terapiju – intravenozi dažādus šķīdumus. Noteikti jālieto plaša spektra antibiotikas un to kombinācijas. 10 dienas pēc operācijas var izņemt diegus.


Par laimi, mūsdienās ir vēl viens piometras ārstēšanas veids – ar īpašu medikamentu palīdzību. Šis veids ir piemērots jaunu šķirnes dzīvnieku ārstēšanai, no kuriem vēlāk saimnieki vēlas iegūt pēcnācējus. Nākamajā meklēšanās reizē šie dzīvnieki ir obligāti jāsapāro. Šo metodi var izmantot arī dzīvniekiem, kuriem ir augsts ķirurģijas risks, piemēram, gados vecākiem vai ar sirds slimībām slimojošiem dzīvniekiem. Šī metode arī ļauj atlikt operāciju uz kādu laiku, līdz brīdim, kad dzīvnieka stāvoklis uzlabosies un būs iespējams veikt operāciju.

Lai piometru ārstētu medikamentozi, tiek izmantots preparāts “Alizin”, kurš ir progesterona hormona antagonists un bloķē visu progesterona ietekmi uz dzemdi, kā arī papildus izmanto prostaglandīnu preparātus, kuri izraisa spēcīgu dzemdes saraušanos, tādējādi veicina tās attīrīšanos. Paralēli obligāti jāizmanto antibiotikas un sķīdumterapiju. Izmantojot šo metodi, ir nepieciešama ultrasonogrāfijas kontrole reizi nedēļā un ilgstoša medikamentu lietošana saskaņā ar īpašu protokolu. Medikamentoza terapija maksā ievērojami vairāk nekā ķirurģiska ārstēšana, tāpēc ir jāizvērtē visus par un pret. Noteikti jāpiemin, ka lietojot tikai antibiotikas un sķīdumterapiju, piometru izārstēt nevar!

 

Šis īsais piometras apskats sniedz tikai vispārīgu priekšstatu par problēmu. Katrā konkrētajā gadījumā nepieciešama veterinārārsta konsultācija.

CENTRĀLĀ KLĪNIKA

 • Diennakts klīnika
 • Frīdriha Candera 4, Rīga LV-1046
 • Reģistratūras diennakts telefons: 67500494
  E-pasts: dvc@tl.lv

MĀRUPES KLĪNIKA

 • Daugavas iela 27, Mārupe, Mārupes novads, LV-2167
 • Telefons:27033038, 67934518
  E-pasts: dvc.marupe@tl.lv

PETCITY VIESTURDĀRZS KLĪNIKA

 • Pulkveža Brieža iela 31, Rīga
 • Telefons: 27776635,
  E-pasts: klinika.viesturdarzs@petcity.lv