Iedzimtais Šar-pei drudzis - tiek saukts arī par „Iekaisušo papēžu sindromu” vai „Periodiskā drudža sindromu”

Vairums saimnieku uzskata, ka Šar-pei šķirnes suņiem to īpatnēji lielā ādas apjoma un formas dēļ var būt problēmas tikai ar ādu un acu plakstiņu slimībām. Ir vēl viena saslimšana, ar kuru var saskarties gandrīz katrs šāda dzīvnieka saimnieks – un tas ir periodiskā drudža sindroms.

Kā jau slimības vārds sevī iekļauj, sindroms raksturojas ar drudzi, kas šķietami izraisās ne no kurienes, norit savu gaitu un var mazināties vai arī nemazināties pretiekaisuma līdzekļu ietekmē. Suns jūtas ļoti slikti drudža epizožu laikā: ir apātisks un tam nav apetītes. Dzīves laikā novēro vienu vai vairākas reizes neizskaidrojama drudža epizodes, kā rezultātā temperatūra paaugstinās līdz 39.4–41.7 C0. Ļoti retos gadījumos temperatūra mēdz būt augstāka. Drudzis, kas augstāks par 41 C0 ir rādītājs, ka ir nepieciešams meklēt neatliekamo veterināro palīdzību hipertermijas novēršanai. Stāvoklis bez drudža pazīmēm – “nav raksturīgs periodiskā drudža sindromam”.

Šo sindromu kā smagu problēmu padara tas, ka blakusparādība drudzim ir nieru bojājumi. Nenormālais proteīns „amiloīds” izgulsnējas nierēs, liedzot tām proteīna filtrācijas spēju. Amiloīda izgulsnēšanās rezultātā liels proteīna daudzums no asinīm tiek izvadīts ar urīnu kopā ar blakusproduktiem. Suns kļūst tievs no tā ka zaudē tik daudz proteīna, ka ķermenim attīstās tieksme veidot nenormālus asins recekļus asins rites sistēmā, kā rezultātā palielinās asinsspiediens. Tāpēc visus Šar-pei šķirnes suņus nepieciešams regulāri pārbaudīt, lai kontrolētu proteīna zudumu caur nierēm.

Raksturīgās ādas krokas, kas Šar-pei šķirni padara tik īpašu, veidojas no pārmērīgi liela hialuronana daudzuma. Hialuronans ir strukturāls proteīns jebkurā ādā, bet mutāciju rezultātā Šar-pei ādā tas dod daudzas gēnu kopijas kā rezultātā tiek vairots hialuronana ražošanas daudzums. Rezultātā šis lielais hialuronana daudzums padara suņa ādu polsterētu.

Visiem Šar-pei šķirnes suņiem ir šī mutācija. Bez šīs mutācijas Šar-pei nebūtu īsts Šar-pei. Bet ne visiem Šar-pei šī mutācija notiek vienādi. Atsevišķiem dzīvniekiem ir mutācija, kas atbrīvo dažādu daudzumu hialuranona. Citiem vārdiem sakot ne viss saražotais hialuronans ir labas kvalitātes. Sliktas kvalitātes hialuronans dod iekaisuma reakciju. Šis neveselīgais mutācijas tips bieži tiek saukts par „gaļas mutes” mutāciju.


KĀ VAR ZINĀT, KA MANAM SUNIM IR ŠIS SINDROMS?

Vairumā gadījumu Šar-pei šķirnes suņiem drudzis var sākties no brūcēm vai citiem infekcijas avotiem kā tas parasti notiek arī citu šķirņu suņiem. Lai noteiktu šīs slimības esamību, ir jāpieliek pūles, lai atklātu citu iekaisuma avotu – ne iedzimtā Šar-pei drudža sindroma cēloni. Tā rezultātā nepieciešami klīniski izmeklēt dzīvnieku un noņemt asins paraugus laboratoriskiem izmeklējumiem.


Pašlaik nav specifiska testa šīs slimības atklāšanai (pie tā tiek strādāts). Līdz testa izveidei, diagnozi uzstāda, pamatojoties uz dzīvnieka klīniskās izmeklēšanas rezultātiem. Viena drudža epizode ir pietiekams rādītājs, lai uzstādītu diagnozi. Drudzis parasti sākas pirms 18 mēnešu vecuma sasniegšanas, bet var arī sākties jebkurā vecumā.

 

DRUDŽA SINDROMA ĀRSTĒŠANA

Slimības pazīmju parādīšanās laikā drudža kontrolei izmanto pretiekaisuma līdzekļus. Terapijas izaicinājums ir tas, ka jāpasargā nieru struktūra ilgā laika periodā. Tas ir iespējams suņiem, kuriem vēl nav iestājušās būtiskas pārmaiņas nieru struktūrā, tas ir pirms pirmā drudža epizode ir jau notikusi. Tādējādi ir svarīgi sākt terapiju laicīgi, un regulāri pārbaudīt urīnu, kontrolējot proteīna zudumu caur nierēm, neatkarīgi no tā vai esat novērojis drudzi vai nē. Lai novērstu amiloīda izgulsnēšanos nierēs – vislabākais līdzeklis tam ir kolhicīns.

 

KOLHICĪNS

Šūnu dalīšanās, jeb mitiozes laikā nepieciešamas mikroskopiskas proteīna šķiedras, kas darbojas kā strukturāli kabeļi, kas rauj dalošās sūnas vienu no otras. Šos kabeļus dēvē par „mitozes vārpstu”, un kolhicīns kavē to veidošanos. Kolhicīna spēja kavēt strukturālā proteīna veidošanos nodrošina arī nenormālā proteīna amiloīda veidošanos un rezultātā novērš tā izgulsnēšanos nierēs. Tas nozīmē to, ka kolhicīns pasargā nieres no bojājumiem, kas rodas atkārtotā drudža sindroma laikā.

 

CITA TERAPIJA

Antioksidanti ir svarīgi, lai pasargātu šūnu membrānu taukskābes. Iesaka lietot omega 3 taukskābes (zivju eļļu) un multivitamīnus. Augu izcelsmes antioksidanti arī ir ieteicami. Lai normalizētu hialuronana metabolismu nepieciešamas magnija piedevas.

CENTRĀLĀ KLĪNIKA

 • Diennakts klīnika
 • Frīdriha Candera 4, Rīga LV-1046
 • Reģistratūras diennakts telefons: 67500494
  E-pasts: dvc@tl.lv

VALDEMĀRA KLĪNIKA

 • Krišjāņa Valdemāra 151a Rīga, LV-1013
 • Telefons/fakss: 67550400,
  E-pasts: dvc.valdemars@tl.lv

MĀRUPES KLĪNIKA

 • Daugavas iela 27, Mārupe, Mārupes novads, LV-2167
 • Telefons:27033038, 67934518
  E-pasts: dvc.marupe@tl.lv

PETCITY VIESTURDĀRZS KLĪNIKA

 • Pulkveža Brieža iela 31, Rīga
 • Telefons: 27776635,
  E-pasts: klinika.viesturdarzs@petcity.lv