LAI ASTĒ NEKOSTU BLUSA

Labvēlīgais blusu vairošanās periods Latvijas apstākļos ir no jūlija beigām līdz novembra sākuma. Taču blusu aktivitāti var novērot jau sākot ar martu. Šajā periodā dzīvniekiem pastiprināti novēro niezi, dažādus dermatītus.

Vienas nedēļas laikā pieaugusi blusa spēj izdēt 162 oliņas, no kurām jau pēc trim nedēļām 65 atgriezīsies kā pieaugušas blusas.

Blusu dēļ dzīvokļos rodas problēmas – oliņas, kāpuri un kūniņas nokļūst grīdas spraugās, paklājos un mīkstajās mēbelēs visā dzīvojamā platībā. Lielāko daļu dzīves blusas nepavada uz dzīvnieka. Tās galvenokārt uzturas apkārtējā vidē. Tikai pirms intensīvas olu dēšanas blusas pārvietojas uz mājdzīvniekiem, lai sūktu asinis. Šajā laikā inficētas blusas ar siekalu palīdzību dzīvnieka ķermenī ievada infekcijas slimību ierosinātājus vai parazītus.

Blusa pēc pārošanās izdēj olas, no kurām 10 dienu laikā izšķiļas kāpuri, kas savukārt 10 dienu laikā iekūņojas un kļūst par kūniņu. Kūniņā attīstās pieaugusi blusa, kura labvēlīgas temperatūras, mitruma, gaisa svārstību ietekmē var izšķilties un tūdaļ nonākt uz dzīvnieka.

Kūniņa ir ļoti rezistenta (izturīga) pret apkārtējās vides iedarbību, un šādā veidā blusas pārziemo līdz nākošā gada attīstībai labvēlīgam periodam (kūniņas iztur līdz pat – 15ºC zemu temperatūru).

 

Ērču attīstības cikls ir līdzīgs blusu attīstības ciklam, taču kūniņas vietā ērcēm veidojas nimfas – kukaiņu rezistentā attīstības forma. Atšķirībā no blusām ērces nerada alerģisku niezi. Tās, sūcot asinis, ar siekalu palīdzību ievada dažādu infekcijas slimību ierosinātājus.

Gan iznīcina, gan atbaida  - Veterinārajās aptiekās, dažādos zooveikalos un tirdzniecības centros ir pieejams plašs dažādu līdzekļu klāsts kukaiņu apkarošanai. Var izvirzīt atsevišķus kritērijus, pēc kā vadīties, lai izvēlētos vienu vai otru līdzekli:

 • vai dzīvniekam novēro ādas vai alerģiskas problēmas;
 • vai apkārtnē esošie kaimiņi sadarbosies ar jums blusu un ērču apkarošanā;
 • kādiem līdzekļiem jūs dodat priekšroku (lēti medikamenti, medikamentu efektivitāte un efekta ilglaicīgums, medikamenta drošība lietošanā);
 • vai līdzekļi tiek lietoti plašos mērogos, vai tie tiek lietoti konkrētā, norobežotā teritorijā; vai jūs esat nolēmuši likvidēt ne tikai pieaugušās blusas vai ērces, bet arī pret apkārtējās vides ietekmi izturīgās kūniņas vai nimfas;
 • kāda attieksme pret blusu un ērču apkarošanu ir jums tuviem cilvēkiem.

 

Viens no progresīvākajiem blusu un ērču apkarošanas līdzekļiem dzīvniekiem ir Virbac firmas medikaments Duowin contact. Iedarbības ziņā nedaudz atpaliek Merial firmas medikaments Frontlain. Tie likvidē parazītus uz dzīvnieka, iedarbojas uz pieaugušajām blusām un ērcēm, olām un kāpuriem, atbaida blusas un ērces, lai tās netuvotos dzīvniekam. Šie medikamenti neietekmē kūniņas, neiznīcina blusas un ērces plašā teritorijā. Pēdējā laikā blusu apkarošanā liela uzmanība tiek pievērsta medikamentiem, kas pārtrauc blusu vairošanos. Šie zāļu līdzekļi dzīvniekam jādod apēst vienu reizi mēnesī blusu sezonas laikā. Blusas, kas būs zāles uzņēmušas no suņa vai kaķa asinīm, dēs attīstīties nespējīgas olas. Medikamentiem ir arī vairākas negatīvas īpašības taču to efektivitāte ir ilglaicīga, kas atmaksājas ilgā laika posmā, un blusas tiek iznīcinātas plašā teritorijā. Šie līdzekļi dzīvniekiem lietošanā ir pilnīgi droši, jo satur vielas, kas nepiedalās siltasiņu zīdītājdzīvnieku vielmaiņas procesā. Viens no šādiem līdzekļiem ir tabletes Program.

 

Zāļu lietošanas trūkumi ir tādi, ka blusai, lai uzņemtu līdzekli, ir jāiekož dzīvniekam; dzīvnieki joprojām var ciest no niezes; zāļu līdzekļi ir jālieto pietiekoši lielam dzīvnieku skaitam (dzīvniekiem, kas dzīvo kādā konkrētā pilsētas daļā vai pat pilsētā un ciematā), jo pretējā gadījumā blusas nāks no teritorijas, kur nav saņēmušas medikamentu un līdz ar to būs spējīgas vairoties.

 

Var izmantot arī kaklasiksnas. Visai populāras mūsu sabiedrībā ir pretblusu un pretērču kaklasiksnas. Tās lietojot, der zināt, ka siksnā iestrādātā medikamenta efektivitāte atkarīga no dzīvnieka lieluma (jo mazāks dzīvnieks, jo labāks efekts). Medikaments nespēj aizsargāt liela auguma dzīvniekus, jo nenoklāj ar vielu dzīvnieka ķermeni tādā daudzumā, lai izvairītos no ērču vai blusu uzbrukuma. Pretblusu kaklasiksnas darbība ir nedaudz garāka par pretērču darbību. Ja dzīvnieks uzturas teritorijā, kur ir daudz ērču, tad siksnas efektivitātes termiņš būs īsāks. Siksnām faktiski piemīt tikai atbaidošais efekts, tās vāji iedarbojas un mazefektīvi iznīcina olas vai kāpurus, un protams, neiedarbojas pret nimfām un kūniņām.

 

Laba vide blusu dzīvošanai un vairošanās procesam ir silti un mitri laika apstākļi, vecas mājas, senas mēbeles, smilšaini pagalmi, šķirbainas grīdas, lielas, vecas grīdsegas, kurās uzkrājas blusu kūniņas un oliņas. Šādu vidi ir grūti tīrīt. Rezultātā ir gandrīz neiespējami cīnīties ar blusām. Šādās vietās efektīvi līdzekļi blusu kūniņu un oliņu iznīcināšanai ir aerosoli, kas darbojas pret kūniņām (iznīcina tās). Ir rūpīgi jālasa piedāvāto medikamentu anotācija, lai iegūtu informāciju atbilstošu pasākumu veikšanai. Vairums no piedāvātajiem aerosoliem neiedarbojas pret blusu kūniņām.

Galvenie pasākumi cīņā ar blusām:

 • regulāri atblusojiet dzīvnieku (šķidrie, skaustā pilināmie vai kontakta medikamenti darbojas apmēram vienu mēnesi, bet blusu siksnas darbības ilgums atkarīgs no dzīvnieku lieluma);
 • regulāri tīriet grīdas paklājus ar putekļu sūcēju, tīriet dzīvnieka guļvietu, regulāri to mazgājiet;
 • veiciet grīdas remontu, ja grīdas dēļos ir radušās lielas spraugas;
 • tīriet kāpņu telpas un smilšainus pagalmus (var veikt apstrādi ar ūdenī atšķaidāmiem pretblusu līdzekļiem);
 • ja dzīvniekam ir alerģiskas izcelsmes nieze pret blusu kodieniem, negaidiet, līdz tā pāriet hroniskā formā – griezieties pie veterinārārsta, jo, parādoties alerģijas pazīmēm, pretblusu līdzekļi neārstēs alerģiju;
 • regulāri attārpojiet dzīvnieku, jo blusas pārnēsā lentes tārpu kāpurus.

Galvenie pasākumi cīņā ar ērcēm:

 • ērču sezonas laikā regulāri veiciet dzīvnieka apstrādi ar kādu pretērču līdzekli;
 • izvairieties dzīvnieku vest pastaigās ērču aktīvās sezonas laikā (parasti tas ir vasaras sākums);
 • regulāri pārbaudiet dzīvnieka apmatojumu;
 • ja jūsu dzīvesvieta ir tuvu mežam, apstrādājiet tuvējo apkārtni ar insekticīdiem līdzekļiem.
CENTRĀLĀ KLĪNIKA

 • Diennakts klīnika
 • Frīdriha Candera 4, Rīga LV-1046
 • Reģistratūras diennakts telefons: 67500494
  E-pasts: dvc@tl.lv

VALDEMĀRA KLĪNIKA

 • Krišjāņa Valdemāra 151a Rīga, LV-1013
 • Telefons/fakss: 67550400,
  E-pasts: dvc.valdemars@tl.lv

MĀRUPES KLĪNIKA

 • Daugavas iela 27, Mārupe, Mārupes novads, LV-2167
 • Telefons:27033038, 67934518
  E-pasts: dvc.marupe@tl.lv

PETCITY VIESTURDĀRZS KLĪNIKA

 • Pulkveža Brieža iela 31, Rīga
 • Telefons: 27776635,
  E-pasts: klinika.viesturdarzs@petcity.lv