SVARĪGI JAUTĀJUMI PAR VAKCINĀCIJU

KURAS VAKCĪNAS NEPIECIEŠAMAS KUCĒNAM?

Kucēni jāvakcinē pret gaļēdāju mēri, infekciozo hepatītu, parainfluenci, parvo vīrusu un leptospirozi (vakcīnu marķējumā tas ir norādīts šādi: DHPP + L). Vakcinācija pret suņu klepu (ierosinātāji ir Bordatellas un parainfluences vīruss), korona vīrusu un Laima slimību ir nepieciešama, ja sunim ir reāls risks saslimt ar šīm infekcijas slimībām.

Kucēni pret gaļēdāju mēri, infekciozo hepatītu, parainfluenci, parvo vīrusu un leptospirozi tiek vakcinēti sākot ar sešu nedēļu vecumu un turpmāk jāveic atkārtotas vakcinācijas (revakcinācijas) katru trešo nedēļu līdz kucēns sasniedz 3 mēnešu vecumu.

Vakcinācija pret trakumsērgu tiek veikta, kad kucēns sasniedzis 3 mēnešu vecumu.

Vakcinācijas shēma var tikt piemērota atkarībā no nepieciešamības kucēnu pasargāt no saslimšanas. Imunitātes stabilitātei dzīvniekiem nepieciešams saņemt ikgadējo revakcināciju.

Dažu šķirņu suņiem, tādiem kā tīršķirnes rotveileriem, dobermaņiem, Stafordšīras terjeriem, pitbulterjeriem u.c., nepieciešama papildus vakcinācija pret gaļēdāju mēri, infekciozo hepatītu, parainfluenci, parvo vīrusu, kad tie sasnieguši 4-5 mēnešu vecumu.

Tiem dzīvniekiem, kuri piedalās izstādēs un skatēs vai ceļo kopā ar saimnieku, nepieciešama revakcinācija, kad tie sasnieguši 4-5 mēnešu vecumu. Pirms vakcinācijas ļoti svarīgi veikt dzīvnieka klīnisko izmeklēšanu.


KURAS VAKCĪNAS NEPIECIEŠAMAS KAĶĒNAM?

Kaķēnus nepieciešams vakcinēt pret kaķu infekciozo rinotraheītu, kalici vīrusu, panleikopēniju (vakcīnu marķējumā norādīts kā: FVRCP). Vakcinācija pret kaķu leikēmiju (FeLV) un kaķu imūndeficīta vīrusu (FIV) ir nepieciešama, ja dzīvniekam rodas inficēšanās iespējas ar šīm slimībām.

Kaķēnus pret kaķu infekciozo rinotraheītu, kalici vīrusu, panleikopēniju sāk vakcinēt ar 6 nedēļu vecumu, bet pret kaķu leikēmiju un kaķu imūndeficīta vīrusu – sākot ar 9 nedēļu vecumu. Abas vakcinācijas nepieciešams atkārtot ik pēc 3 nedēļām līdz kaķēni sasniedz 3-4 mēnešu vecumu.

Vakcinācija pret trakumsērgu tiek veikta, kad kaķēns ir sasniedzis 12 nedēļu vecumu.

Vakcinācijas shēma var tikt piemērota atkarībā no nepieciešamības kaķēnu pasargāt no saslimšanas. Ir ļoti svarīgi, ka katrs dzīvnieks pirms vakcinācijas tiek klīniski izmeklēts.


KĀPĒC NEPIECIEŠAMS VAKCINĒT KUCĒNUS UN KAĶĒNUS?

Ir ļoti daudz suņu un kaķu infekcijas slimību, no kurām var pasargāt vakcinācija. Atšķirībā no cilvēku infekcijas slimībām, kuras gadu no gada tiek apkarotas ar vakcinācijas palīdzību, dzīvniekiem ir mazākas iespējas to regulāri darīt, jo liela suņu un kaķu daļa dzīvo kā klaidoņi un nekad netiek vakcinēti. Tā rezultātā šie klaiņojošie dzīvnieki kļūst par infekcijas slimību nēsātājiem un var apdraudēt mūsu mājdzīvniekus.

Kucēni un kaķēni imunitāti pret vairākām infekcijas slimībām iegūst zīdīšanas periodā. Mātes piens satur antivielas, kuras pasargā jaunus dzīvniekus to pirmajās dzīves nedēļās. Drīz pēc zīdīšanas perioda kucēni un kaķēni zaudē spēju pretoties šīm infekcijas slimībām. Vakcinācija atjauno viņu imunitāti. Sākumā ir nepieciešama sērijveida vakcinācija, lai saglabātu imunitātes spraigumu un pasargātu no saslimšanas ar tādām infekcijas slimībām kā parvo vīrusa infekcija un gaļēdāju mēris, kuras var būt nāvējošas. Tāpēc turpmāk visas dzīves laika ir nepieciešama ikgadējā vakcinācija.


VAI IR SVARĪGI VAKCINĒT VECĀKUS DZĪVNIEKUS?

Jā! Vecākiem dzīvniekiem, tāpat kā vecākiem cilvēkiem, samazinās imunitāte. Slimības, kuras var izraisīt vieglu saslimšanu jauniem dzīvniekiem, vecākiem dzīvniekiem var norisināties smagā formā un pat nāvējoši. Šīs infekcijas slimības izplatās ar gaisa, cilvēku apģērba palīdzību un atrodas uz dzīvnieku ādas vai tiek izdalītas ar urīnu un fekālijām. Dzīvnieka inficēšanās nenotiek tikai tam uzturoties ārējā vidē, tas var notikt arī veterinārajās klīnikās un pie friziera. Dzīvnieku var pasargāt no saslimšanas ar daudzām smagām un ļoti lipīgām infekcijas slimībām vakcinējot. Izvērtējot inficēšanās iespējamības risku, mēs rekomendējam dzīvnieku ikgadēju vakcināciju.


PRET KURĀM INFEKCIJAS SLIMĪBĀM TIEK VEIKTA SUŅU UN KAĶU VAKCINĀCIJA?

SUŅIEM

Trakumsērga – vīrusa izraisīta infekcijas slimība, kura izraisa temperamenta izmaiņas, nespēju izdarīt rīšanas kustības un konvulsijas. Saslimšanai ar šo infekcijas slimību vienmēr ir letāls iznākums. Šī infekcijas slimība ir bīstama siltasiņu dzīvniekiem, ieskaitot cilvēku.

Gaļēdāju mēris – vīrusa izraisīta infekcijas slimība, kura norisinās ar paaugstinātu temperatūru, diareju, elpošanas ceļu problēmām un konvulsijām. Bieži šai saslimšanai ir letāls iznākums.

Infekciozais hepatīts – vīrusa izraisīta infekcijas slimība, kura ļoti smagi bojā aknas un citus orgānus.

Parvo vīrusa infekcija – izraisa ļoti patogēns vīruss. Saslimšana raksturojas ar smagu asiņainu caureju, vemšanu un drudzi. Iznākums var būt nāvējošs.

Leptospiroze –baktēriju izraisīta infekcijas slimība, kura visbiežāk tiek pārnesta ar inficēta ūdens palīdzību. Šīs saslimšanas raksturīgākie simptomi ir drudzis, vemšana, aknu un nieru nepietiekamība. Šī infekcijas slimība ir potenciāli bīstama cilvēkam.

Parainfluence un Bordatellu izraisīta augšējo elpošanas ceļu infekcijas slimība, kuras ierosinātāji ir augsti patogēni vīrusi. Infekcijas slimība norisinās ar spalgu, rejošu klepu (šo infekcijas slimību kompleksu sauc arī par "kennel cough"). Vakcinācija tikai daļēji pasargā no saslimšanas.


KAĶIEM

Trakumsērga – vīrusa izraisīta infekcijas slimība, kas raksturojas ar temperamenta izmaiņām, nespēju izdarīt rīšanas kustības un konvulsijām. Saslimšanai ar šo infekcijas slimību vienmēr ir letāls iznākums. Šī infekcijas slimība ir bīstama siltasiņu dzīvniekiem, ieskaitot cilvēku.

Kaķu infekciozais rinotraheīts – ierosinātājs ir ļoti patogēns vīruss, kas galvenās pārmaiņas izraisa augšējos elpošanas ceļos, izraisot šķavas, izdalījumus no acīm un deguna un var radīt radzenes čūlas.

Kalici vīrusa izraisīta infekcijas slimība – ierosinātājs ir vīruss, kas rada augšējo elpošanas ceļu iekaisumu.

Panleikopēnija, jeb kaķu mēris – ir vīrusa izraisīta infekcijas slimība, kas raksturojas ar smagu diareju, vemšanu un dehidratāciju. Bieži vien beidzas letāli.

Kaķu leikēmijas vīrusa izraisīta saslimšana – kas raksturojas ar ļoti plašu simptomu loku, ieskaitot drudzi, svara zudumu, hroniskas saslimšanas pazīmēm, leikēmiju un vēzi. Parasti iznākums ir letāls, ja attīstās slimības klīniskās pazīmes.

Kaķu imūndeficīta vīrusa izraisīta saslimšana – salīdzinot pēc klīniskajām pazīmēm, tā ir līdzīga kaķu leikēmijas vīrusa izraisītai saslimšanai. Šīs infekcijas slimības laikā tiek spēcīgi nomākta imūnsistēma, kā rezultātā parādās sekundāras infekcijas slimības un hroniskas slimības. Parasti iznākums ir letāls.


VAI IR JĀZINA UN JĀATCERAS VAKCINĀCIJAS SHĒMA?

Ja jūsu dzīvnieks tiek vakcinēts "Dzīvnieku veselības centrā", jūs saņemsiet suņa vai kaķa vakcinācijas grāmatiņu ar norādēm par to, kuras vakcīnas un kad jūsu dzīvnieks ir saņēmis, kā arī kad ir nepieciešama nākamā revakcinācija. Mēs atsūtīsim jums atgādinājuma kartiņu, lai Jūs neaizmirstu par nākamās vakcinācijas termiņu. Tas palīdzēs jums atcerēties un pasargāt dzīvnieku – vakcinētu un drošībā.


PAPILDUS INFORMĀCIJA: VAKCINĀCIJA

CENTRĀLĀ KLĪNIKA

 • Diennakts klīnika
 • Frīdriha Candera 4, Rīga LV-1046
 • Reģistratūras diennakts telefons: 67500494
  E-pasts: dvc@tl.lv

VALDEMĀRA KLĪNIKA

 • Krišjāņa Valdemāra 151a Rīga, LV-1013
 • Telefons/fakss: 67550400,
  E-pasts: dvc.valdemars@tl.lv

MĀRUPES KLĪNIKA

 • Daugavas iela 27, Mārupe, Mārupes novads, LV-2167
 • Telefons:27033038, 67934518
  E-pasts: dvc.marupe@tl.lv

PETCITY VIESTURDĀRZS KLĪNIKA

 • Pulkveža Brieža iela 31, Rīga
 • Telefons: 27776635,
  E-pasts: klinika.viesturdarzs@petcity.lv