Zobārstniecība

 

 

 

SIA "Dzīvnieku veselības centrs"

veterinārārste Solvita Buivide

 


 

SIA "Dzīvnieku veselības centrs" piedāvā dzīvnieku mutes dobuma slimību diagnostiku un ārstēšanu.

Gremošanas sistēma - viena no svarīgākajām sistēmām organismā un tā sākas ar mutes dobumu un zobiem. Tā kā ēdiena patērēšana ir vitāla organisma funkcija, svarīgi saglabāt pēc iespējās ilgāk veselus zobus arī dzīvniekiem.

Daudziem dzīvniekiem jau divu gadu vecumā var konstatēt kādu no mutes dobuma slimībām.

Ja netiek pievērsta uzmanība slimības sākumā, tad tas var novest pie zobu zuduma, bakterēmijas, kas savukārt noved pie aknu, nieru un sirds bojājumiem:

SKATĪTIES YOUTUBE VIDEO

 

Izšķir šādas mutes dobuma problēmas:

 1. zobu aplikums;
 2. zobakmens;
 3. stomatīts;
 4. gingivīts;
 5. periodontīts;
 6. zobu rezorbcija;
 7. paliekošie piena zobi.
 8. jaunveidojumi u.c


BIEŽĀK UZDOTIE JAUTĀJUMI
VAI DZĪVNIEKIEM SĀP ZOBI? KĀ SAPRAST, KAD JĀIET PIE VETERINĀRĀRSTA?

Jā, zobi sāp arī dzīvniekiem. Daudzi dzīvnieki neparāda savas ciešanas. Dzīvniekiem dzīvojot grupā, uzvedības noteikumi vienkāršojas un tas ietekmē katra atsevišķa indivīda pozīciju grupā. Izrādot diskomforta pazīmes, sāpes vai vājumu, iespējams apdraudēt savu hierarhiju šajā grupā. Instinkts, kas ietver mērķi „izdzīvot", spēlē lielu lomu ēšanas un dzeršanas turpināšanā, pat neskatoties uz sāpēm.


Vizītē pie veterinārārsta jādodas tad, ja pie zobu pamatnes pamanījāt sarkanu līniju smaganu garumā, novērojat nepatīkamu smaku no mutes, siekalošanos, atteikšanos no barības, savādāku uzvedību ēšanas laikā (piemēram: dzīvnieks ēd ļoti uzmanīgi), uz zobiem novērojat tumši brūnu aplikumu - zobakmeni, kuru nav iespējams nokasīt, zobu lūzumus, zobu krāsas maiņu, tūsku sejas daļā, paliekošos piena zobus.


KĀPĒC DZĪVNIEKAM JĀTĪRA ZOBI?

Dzīvniekiem jātīra zobi, jo zobu aplikums veidojas pēc tā paša principa kā cilvēkiem.

Mutes dobuma baktērijas kopā ar barības paliekām veido mīksto, gaišo aplikumu, kas vēlāk ar siekalās esošiem sāļiem (pārsvarā tie ir fosfāti un kalcija karbonāta sāļi) padara aplikumu ciešāku, kā rezultātā veidojas zobakmens. Ar laiku zobakmens paliek tumšāks un palielinās apjomā.
Ir gadījumi, kad zobakmens dēļ nevar redzēt zobus. Rezultātā infekcija nokļūst zem smaganām, izraisa periodontītu, abscesus, fistulas, zoba saknes bojājumus. Baktērijas vairojas, producē toksīnus, kuri kopā ar barību nokļūst kuņģa zarnu traktā, izraisot gastrītus, čūlas un pat audzējus. Pēc uzsūkšanās toksīni nokļūst asinsritē un izraisa aknu, nieru, sirds un plaušu slimības.


CIK BIEŽI DZĪVNIEKIEM JĀTĪRA ZOBI?

Mājas apstākļos, ideāli, ja dzīvniekam zobus tīra katru dienu, un ja tīra 3 reizes nedēļā, arī ir pietiekoši. Zobu tīrīšanai izmanto zobu pastu, kas paredzēta dzīvniekiem. Šo pastu nav nepieciešams izskalot no mutes dobuma.

Cilvēku zobu pastu izmantot nedrīkst!

Zobu birstes var izmantot dažādas: dzīvniekiem paredzētas, cilvēku zobu birstes, speciālos uzgalīšus uz pirkstiem.

Dienās, kurās nesanāk iztīrīt zobus, iesakām iedot graušanai paredzētos zobu kociņus vai pie dzīvnieku barības pievienot speciālus, šim nolūkam paredzētus pulverus, kas novērš zobu aplikuma veidošanos.

 

CIK BIEŽI DZĪVNIEKS JĀVED PIE VETERINĀRĀRSTA VEIKT MUTES DOBUMA SANĀCIJU?

Reižu skaits atkarīgs no tā, cik rūpīgi tika veikta zobu tīrīšana mājas apstākļos.

Ir gadījumi, kad dzīvniekam novēro jau esošas pataloģijas mutes dobumā. Barošanas režīms un veids ietekmē zobu aplikuma veidošanās ātrumu (homogenizēta, termiski apstrādāta mīksta barība ir ienaidnieks gaļēdāju zobiem).

Iesakām divas reizes gadā apmeklēt veterinārārstu, lai novērtētu mutes dobuma stāvokli un pieņemtu lēmumu par turpmākām darbībām.

 

CIK BĪSTAMA IR ANESTĒZIJA?

Jāsaprot, ka narkoze nav vitamīns, un pastāv komplikāciju risks. Izvēloties drošus vispārējās anestēzijas līdzekļus, riskus iespējams samazināt līdz minimumam. Pirms vispārējās anestēzijas vielu lietošanas rūpīgi jāizmeklē dzīvnieka klīniskās veselības stāvoklis, nepieciešamības gadījumā jāveic laboratoriskā izmeklēšana.

 

VAI SLIKTA ELPA GAĻĒDĀJAM IR NORMĀLA PARĀDĪBA?

 

Nē! Sliktu elpu rada mutes dobumā esošās baktērijas. Lielākajai daļai dzīvnieku ar sliktu elpu ir mutes dobuma un zobu problēmas. Periodontālās slimības ir stāvoklis, kas rada izteikto smaku no izelpotajā gaisā. Svešķermeņi, jaunveidojumi un nekrotiska procesa klātbūtne elpceļos un gremošanas traktā var izraisīt sliktu elpu.

Sliktu elpu dzīvniekam nedrīkst ignorēt.

 

VAI PALIEKOŠIE PIENA ZOBI IR PROBLĒMA?

Jā! Zobu maiņa suņiem un kaķiem beidzas 7 mēnešu vecumā. Paliekošie piena zobi traucē īstam zobam šķilties ārā pareizā vietā. Divi zobi, kas vienlaicīgi ieņem vienu un to pašu vietu, traucē attīstīties smaganu rievai un izraisa agrīno periodontālo slimību.

CENTRĀLĀ KLĪNIKA

 • Diennakts klīnika
 • Frīdriha Candera 4, Rīga LV-1046
 • Reģistratūras diennakts telefons: 67500494
  E-pasts: dvc@tl.lv

VALDEMĀRA KLĪNIKA

 • Krišjāņa Valdemāra 151a Rīga, LV-1013
 • Telefons/fakss: 67550400,
  E-pasts: dvc.valdemars@tl.lv

MĀRUPES KLĪNIKA

 • Daugavas iela 27, Mārupe, Mārupes novads, LV-2167
 • Telefons:27033038, 67934518
  E-pasts: dvc.marupe@tl.lv

PETCITY VIESTURDĀRZS KLĪNIKA

 • Pulkveža Brieža iela 31, Rīga
 • Telefons: 27776635,
  E-pasts: klinika.viesturdarzs@petcity.lv