Kardioloģija

 

 

 

SIA "Dzīvnieku veselības centrs"

veterinārārste dr. Dita Stalte

 

 

 

 

Sirds un asinsvadu slimības sastopamas vismaz 25% vidēja vecuma vai veciem suņiem. Vieglas pakāpes sirds un asinsvadu slimības suņiem var noritēt asimptomātiski (bez jebkādām slimības klīniskām pazīmēm), ja sirds un pārējais ķermenis spēj kompensēt slimības norisi. Ja sirds saslimšanas pakāpe ir smaga, sirds nespēj kompensēt patoloģiskos procesus, un izveidojas simptomātiska sirds mazspēja, kuras gadījumā sirds nespēj pārsūknēt organisma vajadzībām nepieciešamo asiņu daudzumu.

 

Sirds slimības ir viens no izplatītākajiem nāves cēloņiem cilvēkiem, dzīvniekiem, par laimi, sirds slimības nav tik izplatītas. Diagnosticēta kardiovaskulāra slimība nenozīmē, ka Jūsu dzīvniekam ir parakstīts nāves spriedums. Ja dzīvniekam diagnosticē sirds slimības jau agrās attīstības stadijās un piemeklēta piemērota ārstēšana, tad pēc statistiskas datiem, ir daudz ilgāks izdzīvošanas laiks nekā sākot ārstēšanu vēlīnās sirds slimību stadijās.

 

SIRDS SLIMĪBAS IEDALĀS IEDZIMTĀS UN IEGŪTĀS SIRDS SLIMĪBĀS

Iedzimtās sirds slimības ir patoloģijas sirdī un lielajos asinsvados, kuras novēro kopš dzimšanas. Var būt pārmantotas no vecākiem, kā arī var rasties grūsnības laikā dažādu ārēju faktoru iespaidā, ietekmējot embrija attīstību (piem. hipovitaminoze, ultravioletais starojums, dažādu medikamentu ietekmē, vīrusa infekcijas u.t.t.).

Iegūtās sirds slimības ir patoloģijas sirdī, kas attīstās laika gaitā.  Apmēram 80% no kardiovaskulārām slimībām ir iegūtās un 20% ir iedzimtas. Gan iedzimtās, gan iegūtās slimības galvenokārt ir ģenētiski pārmantotas. Lielu nozīmi tajā spēlē šķirņu predispozīcija.

 

Iedzimtās slimības

Šķirnes

Subvalvulāra  aortas stenoze

Bulterjeri, ņūfaundlendi (pieejams gēnu tests), zelte retrīveri, rotveileri, bokseri, vācu aitu suņi, angļu buldogi, Dāņu dogi, samojedi

Pulmonālā stenoze

Angļu buldogi (vīr>siev), mastifi, samojedi, miniatūrie  šnauceri, baseti,  Vesthailendas baltie terjeri, airedela terjers, kokerspanieli, bīgli, čihuahua, skotu terjeri, bokseri, terjeri un terjeru jaukteņi

Atvērts arteriālais vads (Patent ductus arteriosus)

Maltīzi, špici, šeltiji, angļu springerspanieli, Frizē bišoni, pundur- un miniatūrie  pūdeļi, jorkšīras terjeri, kolliji, kokerspanieli, kešhoundi, vācu aitu suņi, čivavas, labradora retrīveri, ņūfaundlendi (siev>vīr)

Kambaru starpsienas defekts

Angļu buldogi, angļu springerspanieli, kešhoundi, kaķi

Priekškambaru sienas defekts

Samojedi, dobermaņi, bokseri

Mitrālo vārstuļu displāzija

Bulterjeri, vācu aitu suņi, Dāņu dogi, zelteinie retrīveri, ņufaundlendi, mastifi, rotveileri Kaķi (vīr>siev)

Trikuspidālo vārstuļu displāzija

Labradora retrīveri, vācu aitu suns, bokseri, veimārieši, vācu dogi, zelteinie retrīveri, citi lielo šķirņu suņi (vīr>siev)

Fallo tetrāde

Kešhoundi, angļu buldogi

 

 

Iegūtās slimības

Šķirnes

Endokardioze/mitrālo vārstuļu deģeneratīvā slimība

Kinga  Čarlza spanieli, takši, pūdeļi, papiloni, maltīzas, čivavas, galvenokārt skarti jebkuri mazo šķirņu suņi, retos gadījumos var būt arī lielo suņu škirnēm

Dilatētā kardiomiopātija

Dobermaņi, bokseri (Aritmogēna labā kambara kardiomiopātija), amerikāņu kokerspanieli, ņūfaundlendi, īru vilku suņi, potugāļu ūdenssuns, mastifi, vācu dogi, labradora retrīveri, zelta retrīveri, santbernāri, afgāņu kurti, kokerspanieli, terjeri (vīr>siev)

Hipertrofiskā kardiomiopātija

Kaķi – Meinkūnas, ragdoli, persiešu, britu īsspalvainais, amerikāņu īsspalvainais, devonreksi (vīr>siev), var novērot jebkuras šķirnes un bezškirnes kaķiem.  Lasīt vairāk 

 

Biežāk sastopamās iedzimtās slimības suņiem:

 • Atvērts arteriālais vads (patent ductus arteriosus) ir savienojums starp diviem lieliem asinsvadiem - plaušu artēriju un aortu, kuram būtu bijis jānoslēdzas pāris dienās pēc dzimšanas. Ja tas nenotiek, tad daļai asiņu, kam būtu jāiet tikai pa aortu un jāapgādā ar skābekli ķermeni, nonāk atpakaļ plaušās.
 • Aortas stenoze – Aortas stenoze ir sašaurinājums aortas vārstuļu līmenī. Var noritēt asimtomātiski, ja sašaurinājums ir neliels.
 • Pulmonālā stenoze – Tas ir sašaurinājums plaušu vārstuļu līmenī. Ja sašaurinājusmir liels, tad novēro gļotādu cianozi (zilganas gļotādas)
 • Kambaru starpsienas defekts - starp kambariem ir liels starpsienas defekts , “caurums” starpsienā starp kreiso un labo kambari.
 • Mitrālā, trikuspidālā vārstuļa displāzija, priekškambaru sienas defekts, u.c.

 

Biežāk novērojamās iegūtās sirds slimības suņiem:

 • Atrioventrikulāro vārstuļu slimības – biežāk novēro mazo šķirņu suņiem. Visbiežāk ietekmētais vārstulis ir mitrālais vārstulis
 • Miokarda slimības – tiek sauktas arī par kardiomiopātijām; slimības, kas ietekmē sirds muskuli. Biežāk novēro lielu šķirņu suņiem.
 • Aritmijas – sirds ritma traucējumi, kas var būt nenozīmīgas, kā arī nāvējošas.
 • Traumas, infekciju slimības kā parvovīruss, sirds tārpi u.t.t.

 

VISBIEŽĀK NOVĒROTĀS KLĪNISKĀS PAZĪMES SUŅIEM AR SIRDS MAZSPĒJU IR:

 • apātiskums, grūtības panest fizisko slodzi,
 • apetītes zudums un/vai svara zudums,
 • „saraustīts” miegs,
 • klepus, īpaši slodzes laikā vai uztraukuma gadījumā, pēc dzeršanas, nakts laikā un no rītiem
 • atkrēpošana,
 • apgrūtināta elpošana,
 • gaišas vai zilganas nokrāsas gļotādas,
 • samaņas zudums, ģībšana, letarģija,
 • pakāpeniska vēdera apjoma palielināšanā (šķidruma sakrāšanās vēdera dobumā).

 

Kaķi ar sirds un asinsvadu slimībām galvenokārt ir asimptomātiski, neizrāda jebkādas saslimšanas pazīmes līdz brīdim, kad sirds patoloģija ir progresējusi tik tālu, ka asinis no sirds vairs nespēj normāli cirkulēt caur ķermeni, izraisot sirds mazspēju.

Kaķiem reti novēro klepu pie sirds slimībām, savukārt, suņiem klepus ir viens no primārajiem simptomiem. Kaķiem reizēm novēro vemšanu vai sausu gārgšanu, ko var viegli sajaukt ar klepošanu.

Iedzimtās slimības kaķiem novēro diezgan reti. Biežākās ir sirds vārstuļu malformācijas (trikuspidālā un mitrālā vārstuļa displāzija), kambaru starpsienas un priekškambaru sienas defekti.

Hipertrofiskā kardiomiopātija ir biežāk sastopamākā sirds slimība kaķiem (apmēram 90% no gad.), kas raksturojas ar sirds muskuļa “uzbiezināšanos”. Lielākoties šī slimība ir ģenētiski pārmantota. Ir atklāti specifiski slimību pārnesoši gēni Meinkūnas škirnes kaķiem un ragdoliem. Indivīdus, kas ir slimības skarti vai ir gēna pārnēsātāji, nedrīkst izmantot vaislai, jo gēns tiks nodots pēcnācējiem. Šāda ģenētiska testa cena ir apmēram 100-110 eiro (tiek sūtīts uz Laboklin laboratoriju).

 

VISBIEŽĀK NOVĒROTĀS KLĪNISKĀS PAZĪMES KAĶIEM AR SIRDS SLIMĪBĀM IR:

 • vājums, letarģija,
 • paātrināta elpošana,
 • elsošana ar atvērtu muti (nepieciešama neatliekamā palīdzība!),
 • purpursarkanas gļotādas,
 • apgrūtināta elpošana,
 • samazināta apetīte,
 • pietūcis vēders,
 • pietūkušas kājas,
 • paralīze ar izteiktām sāpēm
 • pēkšņa nāve.

 

 

VAI BEZŠĶIRNES SUŅIEM UN KAĶIEM VAR ATTĪSTĪTIES IEGŪTĀS SIRDS SLIMĪBAS?

Noteikti. Iegūtās sirds slimības var attīstīties jebkuram sunim vai kaķim. Kopumā bezšķirnes dzīvniekiem sirds slimības novēro retāk kā škirnes dzīvniekiem. Noteikti nav ieteicams šādus dzīvniekus izmantot vaislai.

 

DIAGNOSTIKA:

Sirds un asinsvadu slimību diagnostikas pamatā ir rūpīga klīniskā apskate, kuras laikā var atklāt sirds un asinsvadu slimības agrīnā stadijā. Lai diagnosticētu sirds un asinsvadu slimības, pielieto dažādas diagnostikas metodes:

 • Rentgenogrāfija – krūšu kurvja rentgenogrāfija ir viena no svarīgākajām diagnostikas metodēm, kuru izmanto, lai novērtētu sirds un lielo asinsvadu izmēru un formas izmaiņas, kā arī lai diagnosticētu šķidruma uzkrāšanos plaušās.
 • Ehokardiogrāfija -sirds ultraskaņas izmeklēšanas metode. Tā ļauj vizualizēt un novērtēt sirds muskuļa, vārstuļu un citu struktūru uzbūvi, noteikt defektu vai papildus veidojumu esamību sirdī, izvērtēt dažādu sirds daļu darbību un to izmērus. Ar šo izmeklēšanas metodi diagnosticē iegūtas un iedzimtas sirdskaites, nosaka sirds sistolisko un diastolisko funkciju. Šai metodei nav analoga datu daudzuma un kvalitātes ziņā, un tā ir pilnīgi nekaitīga dzīvnieka veselībai.
 • Elektrokardiogrāfija - sirds elektrisko impulsu pierakstīšanas metode. Šo metodi izmanto, lai noteiktu sirds ritmu un ritma izmaiņu (aritmiju) cēloņus.
  Sirds un asinsvadu slimības var rasties sekundāri citām slimībām, piemēram, virsnieru vai vairogdziedzera slimībām. Tādēļ kā papildizmeklēšanas metodes tiek pielietotas asins un urīna analīzes, asinsspiediena mērīšana u.c., lai precīzāk noteiktu sirds saslimšanas cēloni.

 

PROFILAKTISKI PASĀKUMI:

Regulāra attārpošana, svara kontrole (palielināts svars palielina sirds slimību attīstības risku), sabalensēta diēta un fiziskās slodzes (regulāras pastaigas), ikgadējs veterinārārsta apmeklējums, kura laikā dzīvnieku klīniski izmeklē, pamanot sirds slimības agrīnās stadijās.

 

Ja dzīvniekam ir diagnosticēta sirds patoloģija, vēlams samazināt fizisko slodzi (izslēgt kāpšanu pa trepēm, garas pastaigas). Ja suns pastaigas laikā “velkas” labu gabalu nopakaļus, tas nozīmē, ka sunim ir par grūtu. Jāsamazina sāls daudzums diētā. Tas nozīmē - jāpārstāj dot cilvēku ēdienu, atliekas no vakariņām. Sabalansēta diēta ar pietiekamu taurīna, L-karnitīna un koenzīma Q10 daudzumu.

 

Izpratne par sirds un asinsvadu slimībām Jūsu kaķim vai sunim ļaus Jums labāk tikt galā ar dzīvnieka veselības stāvokli un ļaus Jums pamanīt pirmās slimības pazīmes, kas liecina par ārkārtēju situāciju. Veterinārā kardioloģija ir nogājusi tālu ceļu pēdējo 20 gadu laikā. Pateicoties jaunākajiem atklājumiem profilakses un ārstēšanas jomā, Jūsu mīlulis var nodzīvot ilgāku un laimīgāku dzīvi.

Ja uzskatāt, ka Jūsu mājdzīvniekam var būt kāda no sirds slimībām, esat laipni aicināti apmeklēt „Dzīvnieku veselības centrs”.

CENTRĀLĀ KLĪNIKA

 • Diennakts klīnika
 • Frīdriha Candera 4, Rīga LV-1046
 • Reģistratūras diennakts telefons: 67500494
  E-pasts: dvc@tl.lv

VALDEMĀRA KLĪNIKA

 • Krišjāņa Valdemāra 151a Rīga, LV-1013
 • Telefons/fakss: 67550400,
  E-pasts: dvc.valdemars@tl.lv

MĀRUPES KLĪNIKA

 • Daugavas iela 27, Mārupe, Mārupes novads, LV-2167
 • Telefons:27033038, 67934518
  E-pasts: dvc.marupe@tl.lv

PETCITY VIESTURDĀRZS KLĪNIKA

 • Pulkveža Brieža iela 31, Rīga
 • Telefons: 27776635,
  E-pasts: klinika.viesturdarzs@petcity.lv